Migracije i druge manipulacije: Problem je prekogranični

Posted on By 79

Kako sprečiti sve one koji bi da spreče birače da jasno iskažu volju? Kako ući u trag svim izbornim manipulacijama, razotkriti ih i građanima raščistiti put do glasačke kutije? Na panelu “Migracije i druge manipulacije: kako sprečiti izborni inženjering?” učesnici su se složili da je problem veliki, ali da rešenje postoji.

“Izgleda kao da je neko napravio priručnik kako da se nameštaju izbori i onda primenjuje sva ta uputstva na Zapadnom Balkanu”, rekao je Zlatko Vujović, izvršni direktor Evropske mreže organizacija za posmatranje izbora (ENEMO). On je podsetio na nalaze Posmatračke misije Crte i brojne dokaze u vezi s organizovanom migracijom birača na parlamentarnim izborima održanim u decembru 2023. godine.

Ukazao je i na anomalije u biračkom spisku Crne Gore, na osobe koje su istovremeno upisane u biračke spiskove u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini i zbog takve, sistemske prirode izbornih manipulacija, napomenuo – “problem migracija je zajednički i trebalo bi da pokušamo da ga zajedno rešimo”. Za početak, Vujović je podsetio na predlog o razmeni podataka između zemalja Zapadnog Balkana kako bi se imali ažuriraniji birački spiskovi.

Da je sistem manipulacija izuzetno složen, ukazao je i Siril Kulenović, ekspert za izbore i politiku. On je govorio o brojnim izazovima s kojima se suočavaju izborne administracije širom sveta i napomenuo da se na otklanjanju problema mora raditi konstantno – i na duplikatima u biračkim spiskovima, i na registraciji birača unutar i van izbornih jedinica i na drugim pitanjima u vezi s izbornim procesom.

“Najveći problem je zapravo korupcija, ona je sistemska i kreira taj fenomen zarobljene države”, istakao je Dario Jovanović, projektni menadžer koalicije “Pod lupom – Koalicija za slobodne i fer izbore”. On je uveren da iza svih tih izbornih mahinacija stoji upravo korumpirani sistem, kao i da su u takvim sistemima izborne neregularnosti prisutne i pre i tokom izbornog dana.

O neregularnostima u Mađarskoj govorila je Žužana Kunoš. Ona je napomenula da su u zemlji iz koje dolazi, “najveće prevare zapravo legalne, budući da vladajuća većina ima mogućnost da promeni zakon” i tako izborni zakonodavni okvir prilagodi svojim potrebama. “Nešto liči na administrativnu promenu, ali ima suštinski uticaj”, navela je Kunoš. Zbog toga, iako su u Mađarskoj nevladine organizacije pod pritiskom vlasti, Kunoš ističe da je značajno podizati svest građana o svim pretnjama po izbore i demokratiju.

Tokom panela posebno je naglašeno da je i kultura nekažnjivosti ta koja izborne manipulacije održava sveprisutnim i da bi reakcije institucija i kažnjavanje krivičnih dela bili među prvim koracima u sprečavanju izbornog inženjeringa.